DSH700-14
Background and Identification
The Hilti cement saw DSH700-14 has a 14 inch diameter blade, and can be used for professional concrete cutting in a variety of applications including construction work, rescue crews, and other uses. It is capable of cutting through concrete, metal, stone, plastic, and steel. Handheld power tools like this one should be handled carefully, and the operator should always read and follow any instructions and safety guidelines given in the owner’s manual. The owner’s manual can be found in several different languages in the ‘Documents’ section of the product page.
Technical Specifications
- Assembled Depth: 31.81 in
- Assembled Height: 17.07 in
- Assembled Width: 10.28 in
- Blade Diameter: 14 in
- Tool Weight: 23.5 lbs
- Maximum Cutting Thickness: 5 in
- PT Horsepower: 3-1/2 HP
- Saw Drive Type: Sidewinder
- Start Type: Manual
- Motor Cylinder: 68.7 cm³
- Rated Power: 3.5 kW
- Wet or dry operation: Wet and dry
- Fuel Mixture: 50:1 (2% oil)
- Blade Arbor Range: 20 mm - 25.4